Konflikt w rodzinie w okresie izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Jak go rozwiązać?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2020

Obecna sytuacja w naszym kraju spowodowała przymusowe pozostanie w domach i tymczasowe odizolowanie się od znajomych. Z jednej strony to bardzo dobra okazja do  zacieśniania więzi między członkami rodziny, spędzenia ze sobą wolnego czasu, z drugiej zaś strony to okres w którym niestety może dojść do wielu niepotrzebnych zadrażnień i konfliktów. Co w takiej sytuacji robić? Jak rozwiązać zaistniały już konflikt?

Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa. Należy udać sie na tzw. debatę rodzinną.

Na początku debaty dobrze jest dać upust przeżywanym emocjom czyli powiedzieć, w czym jest problem i co czujemy. Drugi ważny krok to odpowiedzenie sobie i domownikom na pytanie: "czego potrzebuję?". Czy więcej czasu dla siebie, czy pomocy, czy zwrócenia uwagi. Gdy nazwiemy tę potrzebę, łatwiej będzie myśleć o rozwiązaniach. Debata nie musi odbywać się tuż po zaistniałej sprzeczce, kłótni. Lepiej odczekać, by przeżywane przez członków rodziny emocje nie były zbyt silne.

Jeśli konflikt dotyczy dorosłych, to nie powinno się angażować w niego dzieci. To burzy ich spokój i poczucie bezpieczeństwa. Sprawy dorosłych rozwiązują dorośli. Na tej samej zasadzie rozwiązujemy konflikty zaistniałe pomiędzy dziećmi.

Musimy nie dać się zwariować. W tym trudnym czasie powinniśmy być dla siebie bardziej wyrozumiali niż zwykle. Dobrze by było, by każdy miał dla siebie miejsce w mieszkaniu, nawet na małym metrażu, gdzie  może pobyć sam ze sobą.