Jesteś tutaj: Start / Kronika wydarzeń

Kronika wydarzeń

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

25 czerwca 2020

Wakacje w czasach pandemii COVID-19

Każda migracja według immunologów pociąga za sobą również zachorowania. Musimy mieć tego świadomość. Ważne zatem  jest, jak zachowamy się w nowych okolicznościach.  Czy kompletnie już zapomnimy o pandemii, czy jednak będziemy zachowywali podstawowe zasady ostrożności. Warto przypomnieć, że wirus rozprzestrzenia się na odległość około dwóch metrów od osoby chorej, więc jeżeli będziemy zachowywać dystans, a także pamiętać o dezynfekcji i myciu rąk, jak również dbaniu
o czystość w pomieszczeniach publicznych, to może okazać się, że "sytuacja może nie być bardzo trudna". Niemniej jednak należy brać pod uwagę możliwość występowania kolejnych zachorowań. Dlatego też nadal musimy być ostrożni, zachowywać dystans, nosić maseczki w dużych grupach ludzi, wietrzyć pomieszczenia, dezynfekować ręce i obserwować, czy nie mamy objawów choroby. Zatem wykorzystajmy czas wakacji na intensywny, ale przemyślany wypoczynek z zasadami ostrożności.

DZIĘKUJĄC ZA WSPÓŁPRACĘ RODZICOM, UCZNIOM, PRACOWNIKOM NASZEJ SZKOŁY ŻYCZĘ WESOŁYCH, SŁONECZNYCH WAKACJI. WIERZĘ, ŻE WSZYSCY SPOTKAMY SIĘ ZDROWI, WYPOCZĘCI, Z ZAPASEM SIŁ I W DOBREJ KONDYCJI FIZYCZNEJ JAK I PSYCHICZNEJ W NOWYM ROKU SZKOLNYM.

PSYCHOLOG ZSiPS W MOCARZEWIE E. FURMANEK

Czytaj więcej o: Wakacje w czasach pandemii COVID-19
22 czerwca 2020

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się 26 czerwca 2020 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie

godz. 900 - Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy

godz. 1000 - Przedszkole Specjalne, Szkoła Przysposabiająca do Pracy

godz. 1100  - Szkoła Podstawowa Specjalna

W ramach bezpieczeństwa prosimy wchodzić do budynku, wejściem przy figurze św. Józefa (tak jak na przedstawienia).

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz decyzji Dyrektora Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie przy zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczo-rewalidacyjnych, bardzo prosimy o dostosowanie się do wyznaczonych godzin, przeznaczonych dla danej szkoły. 

Rodzice wychowanków przebywających w trakcie roku szkolnego w Ośrodku, będą mogli odebrać rzeczy z internatu od wychowawców, na sali gimnastycznej.

Inne szczegółowe informacje zostaną przekazane podczas spotkania na sali gimnastycznej.

Czytaj więcej o: INFORMACJA DOTYCZĄCA ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
16 czerwca 2020

BŁĘDY POZNAWCZE POTĘGUJĄCE PANIKĘ

Na uwagę w kontekście pojawienia się epidemii koronawirusa zasługuje fakt, że zagrożenie często wyolbrzymiane jest poprzez błędy poznawcze, mające istotny wpływ na nasze postrzeganie problemu. COVID-19 jest stosunkowo nowym zjawiskiem – informacje na temat epidemii zaczęły docierać do nas zaledwie kilka tygodni temu – przez to często przypisujemy im w tej chwili znacznie większą wagę. Inną kwestią jest fakt, że epidemia koronawirusa jest obecnie tematem numer jeden w światowych, jak i lokalnych mediach. Bombardowani informacjami na jej temat z wszelkich możliwych źródeł mamy poczucie, że sytuacja jest znacznie bardziej dramatyczna, niż może mieć to miejsce w rzeczywistości – szczególnie, że informacjom na temat kolejnych zachorowań często towarzyszy dramatyczny obraz opustoszałych ulic lub szpitalnych sal.

Inny z błędów poznawczych w kontekście koronawirusa spowodowany jest faktem, że jako jednostki nie do końca jesteśmy w stanie kontrolować sytuację. Kolejne organizacje wydają zalecenia mówiące przede wszystkim o tym, aby zachowywać higienę i unikać przebywania w zatłoczonych miejscach, a także, na ile jest to możliwe, ograniczyć przemieszczanie się. Postępowanie wedle zaleceń do pewnego stopnia daje nam poczucie kontroli nad sytuacją, jednak ostatecznie zdajemy sobie sprawę, że zachorować może każdy z nas, niezależnie od okoliczności. Co ciekawe, większe niebezpieczeństwo jesteśmy skłonni przypisywać rzeczom niewidocznym – ponieważ nie dostrzegamy wirusa gołym okiem i nie jesteśmy w stanie fizycznie się przez nim obronić, epidemię postrzegamy jako wyjątkowo groźne zjawisko. Na koniec, chcąc zachować we wszystkim balans, warto jednak zwrócić uwagę na liczby – dane z 3 marca br. dotyczące Chin mówią o 80 152 przypadkach zachorowań, w tym 2945 przypadkach śmiertelnych. Populacja kraju wynosi z kolei 1 480 000 000 i rośnie z każdą minutą. W prostym przeliczeniu daje to 0,0000199 proc. szans na śmierć spowodowaną pojawieniem się wirusa z Wuhan.

Kluczowy zdrowy rozsądek

 Co ciekawe, pojawienie się epidemii koronawirusa zepchnęło na dalszy plan obawy społeczeństwa związane z innymi zagrożeniami, takimi jak ataki terrorystyczne, a wcześniej Ebola czy SARS. Na przestrzeni ostatnich lat zjawiska te, pomimo powszechnie występującego strachu, okazały się być jednak stosunkowo niegroźne, porównując je chociażby do powszechnie występujących chorób. Jak wynika ze zgromadzonych danych, w samych Stanach Zjednoczonych w 2017 r. najwięcej osób zmarło z powodu chorób serca, nowotworów czy w rozmaitych wypadkach (w tym wypadkach samochodowych). W wielu przypadkach tragedii uniknąć można było chociażby dzięki profilaktycznym badaniom czy zmianie stylu życia na zdrowszy.
W kontekście pojawienia się epidemii wirusa z Wuhan nie powinniśmy oczywiście lekceważyć realnego zagrożenia, jakie stanowić może on dla naszego zdrowia. Warto jednak skoncentrować się na faktach związanych z wirusem, a niekoniecznie dramatycznych doniesieniach medialnych, które potęgować mogą nieuzasadniony strach i rozbudzać w społeczeństwie jeszcze większą panikę – ta może bowiem okazać się większym zagrożeniem od samego wirusa.

Czytaj więcej o: BŁĘDY POZNAWCZE POTĘGUJĄCE PANIKĘ
8 czerwca 2020

Czy epidemia koronawirusa zmieni trwale nasze podejście do zdrowia i choroby oraz zachowanie się w sytuacjach kryzysowych?

Wprowadzenie trwałej zmiany w naszych zachowaniach zdrowotnych zwykle nie jest łatwe. U niektórych osób być może wykształcą się nowe nawyki, takie jak częste dezynfekowanie telefonu, klawiatury komputera itp. Wielu ludzi jednak wróci do starych sposobów funkcjonowania. Pomocne dla nas wszystkich będzie, jeśli po tym doświadczeniu zostaną wprowadzone nowe zasady w przestrzeni publicznej, np. duża dostępność środków do dezynfekcji rąk.

Kryzys potrafi sprawić, że przewartościowujemy różne rzeczy, patrzymy na nasze życie z innej perspektywy, zmieniają się nasze priorytety. Wielu z nas miało szanse przypomnieć sobie, że życie jest ulotne, kruche, a rzeczywistości, którą znamy, i stylu życia, który lubimy, nie należy traktować za pewnik. Być może nauczymy się większej wdzięczności za to, co mamy, ale też większego współczucia widząc jak wielu ludzi tak wiele straciło.

Czytaj więcej o: Czy epidemia koronawirusa zmieni trwale nasze podejście do zdrowia i choroby oraz zachowanie się w sytuacjach kryzysowych?
26 maja 2020

DLACZEGO COVID-19 POWODUJE STYGMATYZACJĘ?

W ostatnim czasie niestety zdarzyły się sytuacje nienawiści wobec osób chorych na COVID-19. Wytykanie ich palcami, stygmatyzowanie, hejtowanie. Prawdopodobnie podyktowane lękiem przed zarażeniem. Boimy się osób przebywających na kwarantannie. Jednak należy pamiętać o tym, że chory to też człowiek, który w dalszym ciągu odczuwa emocje i odbiera nasze wrogie  zachowania wobec niego, wywołujące u niego niepotrzebny stres, który obniża odporność organizmu.

Chorzy to ludzie potrzebujący pomocy i wsparcia w tak trudnym dla nich okresie. Odczuwany przez nas strach przed chorobą nie zwalnia nas z bycia człowiekiem. Jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc, to nie przeszkadzajmy w tym innym ludziom.

W  takich sytuacjach powinniśmy się wspierać i pomagać sobie wzajemnie.

Stopień stygmatyzacji społecznej obserwowanej w związku z epidemią COVID-19 jest spowodowany trzema głównymi czynnikami:

 1) choroba jest nowa i w związku z czym istnieje wiele niewiadomych;

2) często boimy się nieznanego; 

3) bardzo łatwo wiążemy ten lęk z osobami spoza naszej społeczności, tzw. “innymi”.

Zrozumiałe jest poczucie zagubienia, zagrożenia i strachu w społeczeństwie. Niestety te czynniki podsycają szkodliwe stereotypy. 

Czytaj więcej o: DLACZEGO COVID-19 POWODUJE STYGMATYZACJĘ?